Hefboomwerking bij forex trading stelt traders in staat om met een kleinere hoeveelheid geïnvesteerd kapitaal een grotere positie te controleren, waardoor zowel potentiële winsten als risico’s worden vergroot. Een hefboomverhouding van 1:200 betekent dat u voor elke $1 die u investeert $200 in de markt kunt beheersen, wat een van de veelvoorkomende hefboomniveaus is die door veel brokers worden aangeboden.
De volgende lijst bevat gereguleerde forex brokers die een hefboom van 1:200 aanbieden aan particuliere beleggers. Elke broker is getest met een live account om te controleren of deze concurrerende tarieven, lage spreads en waarborgen zoals bescherming tegen een negatief saldo biedt voor particuliere margin handelaars.
Fusion Markets74-89% van de retail CFD-accounts verliest geld
BlackBull MarketsHandelen in hefboomproducten is risicovol
Pepperstone74,1% van de retailbeleggers verliest geld
Eightcap59,57% van de rekeningen van particuliere beleggers lijdt verlies
AvaTrade57% van de retailaccounts verliest geld
FxPro74% van de retailbeleggersrekeningen verliest geld.
eToro52% van de retailbeleggers verliezen geld.
Plus500 USDeze inhoud is uitsluitend van toepassing op Plus500 US en klanten uit de Verenigde Staten. Handel in futures brengt het risico van verlies met zich mee.
Let op voor Nederlandse beleggers: een hefboom van 1:200 is voor particuliere klanten bij EU-gereguleerde CFD- en Forex-aanbieders doorgaans niet toegestaan. Onder de Europese productinterventieregels die ook in Nederland door de AFM worden toegepast, geldt voor particuliere klanten onder meer een maximum van 1:30 voor grote valutaparen en 1:20 voor andere valutaparen. Een hogere hefboom kan vooral voorkomen bij professionele rekeningen of bij niet-EU-entiteiten. Een professionele classificatie vereist een aparte beoordeling door de broker op basis van MiFID II-criteria; u verliest dan een deel van de bescherming voor particuliere beleggers. Bij een niet-EU-entiteit kunnen Europese retailbescherming, klachtenprocedures en bescherming tegen een negatief saldo anders of beperkter zijn, en zo’n entiteit is niet automatisch bevoegd om haar diensten actief in Nederland aan te bieden. Controleer daarom altijd in het AFM-register en bij de vergunningverlenende toezichthouder van de broker welke juridische entiteit uw rekening beheert. In Nederland houdt de AFM toezicht op gedragsregels voor beleggingsdiensten; DNB ziet vooral toe op de financiële soliditeit van bepaalde Nederlandse financiële instellingen.
Top 8 Forex brokers met 1:200 hefboom gerangschikt op Trustpilot-score
| Forex Broker | Trustpilot Beoordelingen | |
|---|---|---|
| 1. IC Markets | 48.248 | 4,8 ⭐ |
| 2. AvaTrade | 11.076 | 4,7 ⭐ |
| 3. Vantage | 10.604 | 4,5 ⭐ |
| 4. Fusion Markets | 4.873 | 4,8 ⭐ |
| 5. FP Markets | 9.422 | 4,9 ⭐ |
| 6. Global Prime | 341 | 4,7 ⭐ |
| 7. FxPro | 751 | 3,2 ⭐ |
| 8. FIBO Group | 16 | 2,0 ⭐ |
Top 8 Forex brokers die 1:200 hefboomwerking bieden
Er worden 8 brokers weergegeven met de huidige filterselectie.
Fusion Markets betrad in 2019 de online handelsmarkt en bouwde een sterke reputatie op, weerspiegeld in zijn Trustpilot-score van 4.8. De broker biedt meer dan 250 markten in forex, indices, aandelen, harde en zachte grondstoffen en cryptovaluta.
Wij bevestigden dat Fusion Markets vergunningen heeft van ASIC, de VFSC en de Seychelles FSA. Niet-professionele klanten bij de VFSC- en FSA-entiteiten krijgen maximaal 1:500 op valutaparen en metalen, 1:100 op index-CFD’s en 1:10 op crypto-CFD’s. Voor minstens 1:200 FX-hefboom openden we bij de VFSC-tak een Zero-rekening. Live noteerden we EUR/USD-spreads van 0.0 pips, XAU/USD van 10.3 pips, S&P 500 van 3 pips en $2.25 commissie per lot per zijde. Negatieve-saldobescherming gold niet voor ons, alleen voor Australische retailklanten. De commissievrije Classic-rekening rekent een opslag van 0.9 pip.
Voor 1:200 of hoger via het ASIC-domein moesten onze Australische testers een Fusion Pro-rekening openen door te slagen voor de Sophisticated Investor Test of Wealth Test. De eerste vereist minstens één jaar professionele financiële ervaring. Anders moet men slagen voor de Pro Knowledge Quiz, minstens 20 transacties per kwartaal uitvoeren en gedurende vier kwartalen in de afgelopen twee jaar elk kwartaal minstens A$1,000,000 verhandelen.
De Wealth Test vereist minstens A$2,500,000 nettovermogen of minstens A$250,000 brutojaarinkomen in de afgelopen twee boekjaren, bevestigd door een accountantsverklaring van maximaal zes maanden oud. Voor offshoreklanten bij VFSC/FSA hanteert Fusion Markets een margin call van 90% en stop-out van 20%. Australische klanten krijgen een marginwaarschuwing bij 100% en automatische stop-out bij 50%.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Gleneagle Asset Management Limited (ABN 29 103 162 278), handelend onder de naam Fusion Markets, is de uitgever van de Fusion Markets-producten die in deze communicatie worden beschreven. Handel in Fusion Markets-producten houdt zowel de mogelijkheid van winst als het risico van verlies in, wat uw eerste storting aanzienlijk kan overstijgen en niet geschikt is voor alle beleggers. U dient al deze Financiële Productdienstvoorwaarden, de Productinformatieverklaring (PDS) en de Financiële Diensten Gids (beschikbaar op onze website) zorgvuldig te lezen, uw eigen financiële situatie, behoeften en doelstellingen voor het investeren in deze Fusion Markets-producten te overwegen en onafhankelijk financieel advies in te winnen.- 2. FP Markets
FP Markets, opgericht in 2005, biedt handelsvoorwaarden voor uiteenlopende handelaarsprofielen. Een retailhefboom van 1:200 of hoger is beschikbaar via de op de Seychellen gereguleerde entiteit.
Om FP Markets te beoordelen, openden we een commissievrije Standard-rekening en verhandelden we EUR/USD tegen gemiddelde spreads van 1.17 pips. XAU/USD-spreads bedroegen gemiddeld circa 23 pips en S&P 500-CFD-spreads 2.5 pips. Voor een lagere EUR/USD-spread van circa 0.07 pips openden we ook een Raw-rekening, met $6 round-turncommissie per standaardlot.
We testten met MT5, maar FP Markets ondersteunt ook MT4, cTrader, TradingView en WebTrader-versies van beide MetaTrader-platforms. Daarnaast biedt de broker belangrijke, minder belangrijke en exotische valutaparen, plus CFD’s op metalen, indices, aandelen, grondstoffen, crypto en ETF’s.
Naast zijn vergunning op de Seychellen heeft FP Markets vergunningen van ASIC, de FSCA, de SCB, de FSCM en CySEC. Retailklanten in Australië en Europa zijn beperkt tot 1:30; maximaal 1:500 is alleen beschikbaar met professionele rekeningen. Onze Europese testers moesten aan twee van drie ESMA-eisen voldoen: minstens 10 transacties van 1 lot of meer per kwartaal gedurende vier kwartalen, een portefeuille van financiële instrumenten boven €500,000 inclusief contanten, of minstens één jaar relevante professionele CFD-ervaring.
FP Markets geeft margin calls bij 100% en activeert stop-out bij 50%. Negatieve-saldobescherming is alleen beschikbaar voor retailhandelaars in Australië of Europa.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
CFD's zijn complexe instrumenten en gaan gepaard met een hoog risico om snel geld te verliezen door hefboomwerking. 73,33% van de rekeningen van particuliere beleggers verliest geld wanneer CFD's worden verhandeld bij deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD's werken en of u zich het hoge risico kunt veroorloven om uw geld te verliezen. Dankzij de productcatalogus van BlackBull Markets kunnen handelaars hun portefeuille diversifiëren en meer dan 26,000 activa in verschillende categorieën verhandelen. Klanten kunnen kiezen tussen live CFD-handel en beleggen in aandelen van grote ondernemingen, met ruim 1,600 opties. Bij CFD-handel kunnen ze met een hefboom grotere posities openen met een kleinere initiële investering.
Omdat BlackBull Markets door de FMA en FSA wordt gereguleerd, hoeft het niet de lagere hefboomlimieten te hanteren die gebruikelijk zijn bij merken onder CySEC, ASIC en de FCA. Bij BlackBull Markets bedraagt de maximale hefboom 1:500 voor valutaparen en goud, waardoor onze testers via de ECN Standard-rekening een hefboom van 1:200 konden gebruiken.
EUR/USD-spreads bedroegen gemiddeld 0.8 pips en XAU/USD-spreads circa 12 pips. We verhandelden ook de SPX500-index, met gemiddelde spreads van 6 pips, maar met een lagere hefboom omdat indices tot 1:100 zijn beperkt. Met de ECN Prime-rekening kregen we EUR/USD-spreads vanaf 0.1 pips, tegen $3 commissie per lot per zijde.
Indices zijn niet de enige instrumenten waarvoor bij BlackBull Markets geen hefboom van 1:200 beschikbaar is. Energie, cryptovaluta en metalen, behalve goud en zilver tegenover de dollar, zijn beperkt tot 1:100. Aandelen en futures zijn beperkt tot maximaal 1:20. Alle klanten krijgen negatieve-saldobescherming. Margin calls volgen bij 100% en het stop-outniveau is 50%.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Het handelen in valuta (forex) met marge brengt een hoog risiconiveau met zich mee en is mogelijk niet geschikt voor alle beleggers. De hoge mate van hefboomwerking kan zowel in uw voordeel als in uw nadeel werken. Voordat u besluit in forex te handelen, dient u uw beleggingsdoelstellingen, ervaringsniveau en risicobereidheid zorgvuldig te overwegen. Het is mogelijk dat u een verlies lijdt van een deel of zelfs het geheel van uw initiële inleg. Investeer daarom geen geld dat u zich niet kunt veroorloven te verliezen. U dient zich bewust te zijn van alle risico’s die verbonden zijn aan forexhandel en, als u vragen of zorgen heeft over hoe een verlies uw levensstijl zou kunnen beïnvloeden, advies in te winnen bij een onafhankelijke financieel adviseur.- 4. Vantage
Vantage is het overwegen waard voor handelaars die een hoge hefboom, meerdere platforms en veel instrumenten zoeken. De broker is al ruim tien jaar actief en ondersteunt MT4, MT5, TradingView, ProTrader en de Vantage-app voor iOS en Android. De vergunningen zijn afkomstig van de FCA, ASIC, CIMA, FSCA, FSC en VFSC.
De broker biedt meer dan 1,000 markten, waaronder ruim 40 valutaparen, indices, zachte grondstoffen, energie, ETF’s en andere CFD’s. Voor een hefboom van minstens 1:200 openden we bij de offshore-entiteit een Standard STP-rekening, waarop maximaal 1:500 geldt. Onze tests toonden gemiddelde EUR/USD-spreads van 1.18 pips, S&P 500-spreads van 3.60 pips en XAU/USD-spreads van circa 7 pips. De broker waarschuwde met een margin call bij 50% en voerde stop-outs uit bij 20%.
Raw ECN- en Pro ECN-rekeningen bieden FX-spreads onder 1 pip. Raw ECN-gebruikers betalen $6 round-turncommissie per lot, tegenover $3 voor Pro ECN. Onze EUR/USD-spreads bedroegen gemiddeld 0.08 pips op Raw ECN en 0.0 pips op Pro ECN.
Onze retailrekeningen hadden negatieve-saldobescherming. Britse retailhandelaars krijgen dezelfde bescherming, maar hun hefboom is beperkt tot 1:30. De FCA-tak hanteert ook een margin call bij 80% en stop-out bij 50%.
In het VK is een hefboom boven 1:30 alleen beschikbaar voor professionele klanten, die hun negatieve-saldobescherming en FSCS-compensatie verliezen.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
- 5. Global Prime
Global Prime wordt gereguleerd door zowel ASIC als de VFSC; laatstgenoemde staat Global Prime toe om geschikte retailklanten een hefboom tot 1:500 te bieden. De hoogste verhoudingen gelden voor bepaalde activa, zoals valutaparen en goud. Global Prime biedt retailklanten forexhandel met hefboom volgens regelgevingsnormen voor servicekwaliteit en klantveiligheid, waarbij klantgelden op gescheiden rekeningen worden aangehouden.
Global Prime biedt CFD-handel in forex, indices, grondstoffen, Amerikaanse aandelen, crypto en obligaties. Om het FX-aanbod te testen, verhandelden we EUR/USD met een hefboom van 1:200 en raw spreads van 0.10 pips. De Raw-rekening leverde ook gebruikelijke XAU/USD-spreads van 7.9 pips en US500-spreads van circa 4.01 pips, met $7 round-turncommissie. We openden ook een commissievrije Standard-rekening, met spreads vanaf 0.9 pips.
Geen van beide rekeningen had negatieve-saldobescherming, omdat we via het in Vanuatu gereguleerde domein handelden. Global Prime hanteert een margin call van 100% en een stop-outniveau van 20%. Rekeninghouders krijgen hulpmiddelen zoals een economische kalender, Autochartist en handelscalculators. We testten met MT5, maar MT4 wordt ook ondersteund.
Een hefboom van 1:200 of hoger is in Australië eveneens beschikbaar, maar niet voor retailhandelaars. Onze Australische testers moesten een professionele rekening openen en verloren daardoor negatieve-saldobescherming, die voor Australische retailklanten is voorbehouden.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Global Prime is een handelsnaam van FMGP Trading Group Pty Ltd (ABN 74 146 086 017) en is gereguleerd door ASIC en heeft een vergunning om een financiële dienstverleningsactiviteit te verrichten in Australië onder Australian Financial Services License nr. 385620. Gleneagle Securities Pty Limited, handelend als Global Prime FX, is een geregistreerd bedrijf in Vanuatu (Bedrijfsnummer 40256) en is gereguleerd door de VFSC. De website is eigendom van en wordt geëxploiteerd door FMGP Trading Group Pty Ltd, ABN 74 146 086 017. - 6. ActivTrades
ActivTrades is sinds 2001 actief en biedt klanten wereldwijd forexhandel met hefboom. De broker wordt gereguleerd door meerdere autoriteiten, waaronder de Securities Commission of The Bahamas (SCB), de Financial Conduct Authority (FCA), de Portugese Securities Market Commission (CMVM) en de Financial Services Commission (FSC) van Mauritius. Hij bedient wereldwijd meer dan 100,000 klanten, met rekeningopties voor verschillende handelaarsprofielen.
Nadat we een individuele ActivTrades-rekening bij de SCB-entiteit hadden geopend, konden we 54 valutaparen verhandelen met een hefboom van 1:200. Onze EUR/USD-spreads bedroegen gemiddeld 0.5 pips. We verhandelden ook XAU/USD met spreads van 43 pips en de SP500 met spreads van 2.3 pips.
Retailklanten onder het FSC Mauritius-domein krijgen eveneens een hefboom boven 1:200. In Europa en het VK zijn retailhandelaars voor belangrijke valutaparen beperkt tot 1:30. Wie voor de ActivTrades PRO-rekening kwalificeert, kan een hefboom van 1:200 of hoger activeren, tot maximaal 1:400, met behoud van negatieve-saldobescherming. De broker geeft margin calls wanneer het margeniveau tot 90% daalt en activeert stop-out bij 50%.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
CFD's zijn complexe instrumenten en gaan gepaard met een hoog risico op snel geldverlies door de hefboomwerking. 72% van de accounts van particuliere beleggers verliest geld bij het handelen in CFD's met deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD's werken en of u het zich kunt veroorloven het hoge risico op verlies van uw geld te nemen. - 7. FxPro
FxPro is een gevestigde broker die wordt gereguleerd door meerdere financiële autoriteiten, waaronder de Securities Commission of The Bahamas (SCB) en de Financial Services Authority of Seychelles (FSA). De SCB staat een hefboom tot 1:200 toe, terwijl de FSA nog hogere verhoudingen toestaat. FxPro biedt forex, crypto-CFD’s, indices, edelmetalen, energie, futures, aandelen en ETF’s.
Tijdens praktijktests leverde de Standard MT4/MT5-rekening gemiddelde EUR/USD-spreads van circa 1.49 pips, met een hefboom van 1:200. Live XAU/USD-spreads bedroegen 34 pips en USSPX500-spreads circa 6 pips. De cTrader-rekening bood FX-spreads onder 1 pip en rekende $3.50 commissie per lot per zijde. Onze rekening had negatieve-saldobescherming.
We testten met MT5, maar FxPro-klanten kunnen ook MT4, cTrader of het eigen platform kiezen. Het stop-outniveau is 50%, maar FxPro geeft geen margin calls; klanten moeten zelf margemeldingen instellen.
De maximale hefboom voor minder belangrijke indices is 1:200, evenals voor spotmetalen zoals zilver, platina en palladium. Valutaparen hebben bij de offshore-entiteit geen vast maximum; minder belangrijke FX-paren en crypto gaan tot 1:500. Professionele goudhandelaars krijgen maximaal 1:10,000. Spotbasismetalen zijn beperkt tot 1:100, energiefutures tot 1:50 en aandelen en ETF’s tot 1:25.
FxPro wordt ook gereguleerd door de Britse FCA en Europese CySEC, waar de retailhefboom voor FX tot 1:30 is beperkt. Voor 1:200 moesten onze Europese testers een professionele rekening aanvragen. Ze behielden negatieve-saldobescherming, die FxPro aan alle klanten biedt.
Handel Verantwoord. CFD's zijn complexe financiële producten die gepaard gaan met een hoog risico om snel geld te verliezen door de hefboomwerking. Bij deze aanbieder verliest 74% van de retailbeleggersrekeningen geld bij het handelen in CFD's. Overweeg zorgvuldig of u de werking van CFD's volledig begrijpt en of u het hoge risico kunt dragen om uw geld te verliezen. - 8. FIBO Group
FIBO Group, opgericht in 1998, is al ruim twee decennia actief. Het forexaanbod omvat momenteel paren zoals EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY en tientallen andere. Het ruimere instrumentaanbod omvat metalen, cryptovaluta en CFD’s. Gebruikers kunnen kiezen uit beide MetaTrader-platforms of cTrader.
De MT4 Fixed-rekening heeft een hefboomlimiet van 1:200, terwijl MT5 Cent-rekeningen een hefboom tot 1:5000 bieden. Dit geldt alleen voor klanten buiten de EU en andere rechtsgebieden met limieten onder 1:200.
Om FIBO Group te beoordelen, openden we eerst een MT4 Fixed-rekening met een hefboom van 1:200. De vaste handelskosten bedragen 2 pips voor EUR/USD en 40 pips voor goud. We openden ook een MT5 NDD-rekening met maximaal 1:400 en variabele spreads. Deze leverde gemiddeld 0.2 pip op EUR/USD, terwijl XAU/USD-spreads rond 15 pips lagen. Voor spreads vanaf 0.0 pips stapten we over naar de cTrader Zero Spread-rekening, met maximaal 1:1000 op FX en 1:400 op metalen.
De broker biedt negatieve-saldobescherming en hanteert margin calls en stop-outs. Op de MT5 NDD-rekening bedroeg ons margin-callniveau 150% en volgde stop-out bij 50%. Op cTrader Zero Spread stonden beide niveaus op 20%. Bij MT4 Fixed bedragen ze respectievelijk 25% en 20%.
De weergegeven hefboom kan per land, juridische entiteit en klantclassificatie verschillen. Kijk bij een Nederlandse handelsrekening niet alleen naar de maximale hefboom, maar ook naar de vergunning, de productvoorwaarden, spreads, commissies, overnightfinanciering, uitvoeringskwaliteit en het margin-close-outbeleid. Een brokermerk kan bijvoorbeeld onder een EU-entiteit lagere hefboomlimieten hanteren dan onder een niet-EU-entiteit met dezelfde handelsnaam.
Uitgebreide vergelijking van de top 8 Forex brokers met 1:200 hefboomwerking
| Forex Broker | Minimale Accountvereisten | Verhandelbare Markten | Negatief Saldo Bescherming | Stop-Out Niveau | Handelsplatformen | Onze score |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Fusion Markets | $/€0 | 250+ | Ja (alleen ASIC-entiteit) | 20%; 50% (ASIC) | MetaTrader 4, MetaTrader 5, cTrader, DupliTrade, Fusion+ Copy Trade, TradingView | 4,42 ⭐ |
| 2. FP Markets | $/€100 | 10.000+ | Ja (retailhandelaren) | 50% | MetaTrader 4, MetaTrader 5, WebTrader, IRESS, cTrader, TradingView | 4,37 ⭐ |
| 3. Vantage | $100/€100 | 1.000+ | Ja | 50% | MetaTrader 4, MetaTrader 5, ProTrader, TradingView, copy trading | 4,11 ⭐ |
| 4. Global Prime | $/€0 | 150+ | Ja (alleen bij de ASIC-entiteit) | 100% | MT4, MT4 WebTrader en MT4 voor Android; voor VFSC-klanten: MT4, MT5 en GP Copy | 4,08 ⭐ |
| 5. AvaTrade | $/€100 | 1.000+ | Ja (voor Europese en Australische retailhandelaars) | 50% | MetaTrader 4, MetaTrader 5, WebTrader, AvaTradeGO, AvaSocial, AvaOptions, DupliTrade | 4,04 ⭐ |
| 6. IC Markets | $/€200 voor standaardaccounts | 2.250+ | Ja (Europese en Australische retailhandelaren) | 50% | MetaTrader 4, MetaTrader 5, cTrader, ZuluTrade | 4 ⭐ |
| 7. FxPro | $/€ 100 | 2.100+ | Ja | 50% | MT4, MT5, cTrader, FxPro Edge (eigen platform) | 3,96 ⭐ |
| 8. FIBO Group | $/€300 / €100 | 60+ CFD's en meer dan 8.000 aandelen | Nee | 20%/50% (verschilt per accounttype) | MT4, MT5, cTrader, WebTerminal, FIBO Forex Drive App | 3,42 ⭐ |
Wat betekent hefboomwerking bij Forex trading?
Wanneer u handelt met hefboomwerking, gebruikt u kapitaal dat uw broker beschikbaar stelt om een grotere positie te openen dan uw eigen saldo alleen zou toelaten. Dit is een fundamenteel onderdeel van de valutamarkt waarmee iedere beginnende Forex trader vertrouwd moet raken. In de praktijk reserveert de broker een deel van uw saldo als marge en faciliteert hij daarmee een grotere marktblootstelling. Handelen met hefboomwerking is daardoor nauw verbonden met handelen op marge: de marge, oftewel de waarborg die nodig is om een positie te openen en aan te houden, bepaalt welke hefboom beschikbaar is. Hefboomwerking kan het rendement op uw ingelegde kapitaal vergroten, maar brengt ook aanzienlijke risico’s met zich mee wanneer u de positieomvang, volatiliteit en kosten niet goed beheerst. Voor Nederlandse particuliere klanten is de maximale hefboom bij EU-gereguleerde aanbieders per instrument begrensd; een verhouding van 1:200 is daarom geen standaardretailhefboom binnen de EU.
Een hefboomverhouding van 1:200 betekent dat u voor elke € 1 die als marge wordt gestort, een positie kunt beheersen met een nominale waarde van € 200. Met € 500 aan eigen geld kunt u dus een positie van € 100.000 openen op de Forexmarkt. Dit vergroot de gevoeligheid voor kleine koersbewegingen: bij een marge van 0,5% kan een koersbeweging van 0,5% tegen de positie de gestorte marge in theorie volledig opsouperen, exclusief spread, financieringskosten en slippage. Een ongunstige prijsbeweging kan het margesaldo daardoor snel aantasten en leiden tot een margin call of het automatisch sluiten van een positie. Het is daarom essentieel dat u de margevereisten goed begrijpt, open posities actief monitort en solide risicobeheer toepast, bijvoorbeeld met realistische positiegroottes en stop-lossorders, wanneer u handelt met een hoge hefboomwerking.
Wat is marge bij margin trading?
Wanneer traders het over margin (marge) hebben, bedoelen zij het deel van de totale positie dat als onderpand wordt gereserveerd. Deze waarborg helpt de broker ervoor te zorgen dat de betreffende handelspositie open blijft zolang er voldoende eigen vermogen op de rekening staat. De vereiste marge bepaalt tegelijk de hefboomverhouding: hoe lager de margevereiste, hoe hoger de hefboom. Daarom wordt handelen met hefboomwerking bij Forex ook vaak aangeduid als margin trading of handelen op marge.
In het volgende deel laten we zien welke margevereisten bij verschillende hefboomverhoudingen horen. Een margevereiste van 2% komt bijvoorbeeld overeen met een hefboom van 1:50. Een hefboom van 1:200 vraagt in theorie om een marge van 0,5%: u stort dan 0,5% van de totale positiewaarde als onderpand. Voor Nederlandse particuliere klanten is dat belangrijk om te nuanceren, omdat EU-gereguleerde aanbieders voor Forex-CFD’s geen 1:200 aan retailklanten mogen aanbieden; bij grote valutaparen ligt het maximum doorgaans op 1:30.
Bij Forex trading is de marge het bedrag dat uw broker als onderpand vereist om een positie met hefboomwerking te openen en aan te houden. In tegenstelling tot de futures- of effectenmarkten, waar beurzen afzonderlijke drempels voor de initiële marge en de onderhoudsmarge vaststellen, hanteren de meeste Forex brokers voor particuliere klanten één enkele margevereiste per instrument. Wanneer u een transactie opent, wordt de vereiste marge berekend door het margepercentage toe te passen op de totale positiewaarde (bijvoorbeeld 0,5% van een positie van € 100.000 = € 500). Dat bedrag wordt vervolgens vastgezet als gebruikte marge zolang de positie open blijft. Houd daarnaast rekening met spread, commissie en overnightfinanciering, omdat deze kosten uw vrije marge en daarmee het risico op een margin close-out kunnen beïnvloeden.
Als oplopende verliezen ervoor zorgen dat het eigen vermogen op uw handelsrekening onder het vereiste niveau zakt, wordt een margin call geactiveerd of, wat bij particuliere Forex- en CFD-handel vaker voorkomt, een automatische margin close-out. Bij EU-gereguleerde CFD-aanbieders geldt voor particuliere klanten een margin-close-outregel op rekeningniveau: wanneer de beschikbare middelen onder 50% van de vereiste initiële marge komen, moet de aanbieder één of meer posities sluiten. Uw open posities kunnen dus automatisch worden geliquideerd om verdere verliezen te beperken, waarbij bescherming tegen een negatief saldo voor particuliere klanten als laatste vangnet fungeert.
Hefboomratio’s en wat ze betekenen
De hefboom bepaalt in wezen hoeveel marktwaarde u controleert ten opzichte van de marge die u inlegt. Bij een verhouding van 1:200 controleert u bijvoorbeeld 200 keer uw gestorte marge. Het cijfer vóór de dubbele punt staat voor uw eigen marge-inleg; het cijfer erna is de vermenigvuldiger die de nominale omvang van de positie bepaalt.
Stel, puur als rekenvoorbeeld, dat u wilt handelen met een accountsaldo van € 5.000 en u gebruikt dit volledige bedrag als beschikbare marge. Bij een hefboom van 1:10 is de margevereiste 10% en kunt u een positie van € 50.000 openen. Voor een Nederlandse particuliere klant bij een EU-gereguleerde aanbieder zou de maximale hefboom op een groot valutapaar doorgaans 1:30 zijn; met dezelfde € 5.000 komt de maximale blootstelling dan uit op € 150.000. Ter vergelijking: bij een hefboom van 1:200 zou dezelfde marge een positie van € 1.000.000 mogelijk maken. Die laatste verhouding past meestal niet binnen de EU-retailregels en is vooral relevant voor professionele klanten of niet-EU-entiteiten. Dit is slechts een rekenvoorbeeld; in de praktijk is het verstandig om altijd vrije marge achter de hand te houden.
Houd er rekening mee dat als de verhouding 1:1 is, er geen hefboomwerking wordt toegepast, omdat u volledig met eigen kapitaal handelt en de omvang van uw positie gelijk is aan uw inleg.
| Hefboomratio | Margevereiste | Extra informatie |
|---|---|---|
| 1:1 | 100% | Er wordt geen hefboom gebruikt; de trader beheert de positie volledig met eigen geld. |
| 1:2 | 50% | Voor particuliere klanten in de EU is dit de maximale hefboom voor crypto-CFD’s. Spotcrypto valt onder andere regels; aanbieders van cryptoactivadiensten vallen in de EU onder MiCA en nationaal toezicht. |
| 1:3 | 33,33% | Deze hefboom wordt zelden gebruikt bij reguliere Forex- en CFD-handel; hij kan voorkomen bij bepaalde aandelen-CFD’s of in streng gereguleerde omgevingen. |
| 1:4 | 25% | Dit komt soms voor bij specifieke aandelenindices of grondstoffen in markten met extra voorzichtige marginvereisten. |
| 1:5 | 20% | In de EU is dit de maximale hefboom voor individuele aandelen-CFD’s en sommige andere onderliggende waarden voor particuliere klanten. |
| 1:10 | 10% | In de EU is dit de maximale hefboom voor andere grondstoffen dan goud en voor niet-grote aandelenindices voor particuliere klanten. |
| 1:20 | 5% | In de EU is dit de maximale hefboom voor minder belangrijke valutaparen, goud en grote aandelenindices voor particuliere klanten. |
| 1:25 | 4% | Komt in sommige niet-EU-markten voor. Voor Nederlandse particuliere klanten is vooral relevant dat EU-limieten per instrument verschillen en voor veel instrumenten lager liggen dan 1:25. |
| 1:30 | 3,33% | Dit is in de EU de maximale hefboom voor grote valutaparen, zoals EUR/USD, voor particuliere klanten bij CFD-aanbieders. |
| 1:50 | 2% | Komt voor in sommige niet-EU-markten en bij bepaalde professionele accounts. Voor Nederlandse particuliere klanten is 1:50 bij Forex-CFD’s doorgaans hoger dan de toegestane EU-limiet. |
| 1:100 | 1% | Komt vooral voor bij offshore-entiteiten of professionele klantclassificaties. Controleer in dat geval welke toezichthouder bevoegd is en of bescherming tegen een negatief saldo geldt. |
| 1:200 | 0,5% | Voor Nederlandse particuliere klanten doorgaans niet beschikbaar via een EU-gereguleerde CFD-aanbieder. Deze hefboom kan voorkomen bij professionele rekeningen of bij niet-EU-entiteiten, maar de bescherming kan dan duidelijk anders zijn. |
| 1:400 | 0,25% | Zeer hoge hefboom die vooral buiten de EU of bij professionele accounts voorkomt. Een koersbeweging van 0,25% tegen de positie kan de vereiste marge al volledig raken. |
| 1:500 | 0,2% | Kan bij sommige brokers beschikbaar zijn voor cliënten die als professionele belegger zijn geclassificeerd. Zij verliezen daarbij doorgaans een deel van de retailbescherming, zoals standaard hefboomlimieten. |
| 1:1000 | 0,10% | Komt vooral voor bij offshore brokers in jurisdicties zonder of met beperkte hefboombeperkingen. Dergelijke ratio’s vergroten het risico op snelle margin close-outs aanzienlijk. |
| 1:3000 | 0,03% | Uitzonderlijk hoge hefboom die vrijwel uitsluitend bij offshore brokers voorkomt. Voor Nederlandse particuliere beleggers is dit doorgaans geen passend of EU-gereguleerd retailaanbod. |
Risico’s geassocieerd met hoge hefboomwerking
Een hoge hefboomwerking is een belangrijk kenmerk van Forex- en CFD-handel, maar deze is allesbehalve risicoloos. Naast het vergroten van potentiële winsten vergroot hefboomwerking ook potentiële verliezen waardoor uw handelskapitaal snel kan afnemen wanneer een positie tegen u in beweegt. Daarom benadrukken veel Forex brokers en toezichthouders dat u de werking van marge, liquidatie en kosten moet begrijpen voordat u een hoge hefboom gebruikt. EU-regels verplichten CFD-aanbieders bovendien een actuele risicowaarschuwing te tonen met het percentage particuliere klanten dat bij die aanbieder geld verliest; dat onderstreept dat hefboomproducten niet voor elke belegger geschikt zijn.
Houd er rekening mee dat bescherming tegen een negatief saldo geen bescherming tegen verlies is. Als particuliere klant bij een EU-gereguleerde aanbieder kunt u in beginsel niet meer verliezen dan het saldo op uw CFD-rekening, maar overmatige hefboomwerking kan dat saldo wel volledig wegvagen. Bij 1:200 bedraagt de vereiste marge 0,5%; een koersbeweging van 0,5% tegen de positie kan de initiële marge dus al volledig raken, afgezien van kosten en eventuele slippage. Bij aanbieders buiten de EU kunnen voorwaarden, geschillenprocedures en daadwerkelijke handhaving verschillen; lees daarom de cliëntovereenkomst en controleer de vergunning voordat u geld stort.
Risico’s van handelen met hefboomwerking beheert u vooral door een passende hefboom en positiegrootte te kiezen. Gebruik daarnaast stop-lossorders, maar houd er rekening mee dat een stop-loss bij snelle markten of koersgaten niet altijd exact op het gekozen niveau wordt uitgevoerd. Spreid uw risico, gebruik niet uw volledige saldo als marge en bepaal vooraf bij welk verlies u een positie sluit.
Misschien bent u ook geïnteresseerd in deze vergelijkingen van Forex brokers:
- Forex brokers met hefboom van 1:50
- Forex brokers met hefboom van 1:100
- Forex brokers met hefboom van 1:300
- Forex brokers met hefboom van 1:500




























