Door gebruik te maken van een hefboom kunnen valutahandelaren met een relatief klein kapitaal een grotere marktpositie innemen. Dit vergroot zowel de potentiële winst als het risico op verlies. In Nederland stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) daarom beperkingen aan CFD-handel voor particuliere beleggers. Voor belangrijke valutaparen geldt een maximale hefboom van 1:30 en voor overige valutaparen 1:20. Een hefboom van 1:100 is voor Nederlandse particuliere beleggers bij gereguleerde CFD-aanbieders dus niet beschikbaar. Hogere hefbomen kunnen alleen worden aangeboden aan klanten die volgens de geldende regels als professionele cliënt zijn geclassificeerd, waarbij andere beschermingsregels gelden.
Hieronder volgt een ranglijst van brokers die een hefboom van 1:100 aanbieden,, op basis van onderzoek en tests op verschillende aspecten van de bedrijfsvoering van elke broker. Elk van de hieronder vermelde brokers biedt bescherming tegen een negatief saldo om te voorkomen dat klanten verliezen lijden die hoger zijn dan het door hen gestorte bedrag.
Top 8 brokers met een hefboom van 1:100
Let op: voor particuliere klanten in Nederland en de rest van de EU geldt bij CFD’s op grote valutaparen doorgaans een maximale hefboom van 1:30. Een hefboom van 1:100 is daarom meestal alleen beschikbaar voor professionele cliënten of via een juridische entiteit buiten de EU. Controleer altijd via welke entiteit u handelt, welke toezichthouder bevoegd is en of de aanbieder in het AFM-register staat of via een Europees paspoort diensten in Nederland mag aanbieden. In Nederland houdt de AFM gedragstoezicht op beleggingsdiensten; DNB houdt onder meer prudentieel en integriteitstoezicht op financiële instellingen.
Er worden 8 brokers weergegeven met de huidige filterselectie.
Fusion Markets werd opgericht door ervaren Australische traders en biedt sinds 2019 wereldwijd goedkope handelsdiensten. Tijdens onze controles bevestigden we dat de broker vergunningen heeft in Vanuatu, Australië en de Seychellen, met afzonderlijke hefboomlimieten per rechtsgebied.
Fusion Markets biedt circa 250 financiële markten, minder dan sommige concurrenten. Daartegenover staan een gestroomlijnde registratie, snelle klantenservice en lage handelskosten. De broker heeft twee retailrekeningen: Classic en Zero, en ondersteunt MT4, MT5, cTrader en TradingView.
Wij openden een Zero-rekening op MetaTrader 5 (MT5) met USD als basisvaluta. Na het uploaden van een identiteitsbewijs en selfie was ons profiel binnen 35 minuten geverifieerd. Met de Margin Calculator berekenden we de vereiste marge voor drie instrumenten.
De ruwe spreads bedroegen gemiddeld 0.01 pips voor EUR/USD en 10.3 pips voor XAU/USD, beide met een concurrerende round-turncommissie van $4.50. De S&P 500-index (US500) noteerde gemiddeld 3.0 pips.
Via het Vanuatu-domein geldt maximaal 1:500 voor valutaparen en metalen, 1:100 voor indices en 1:10 voor cryptovaluta. Ook het rekeningvermogen kan de hefboom beperken. Klanten van de Vanuatu-entiteit hebben geen bescherming tegen een negatief saldo.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Gleneagle Asset Management Limited (ABN 29 103 162 278), handelend onder de naam Fusion Markets, is de uitgever van de Fusion Markets-producten die in deze communicatie worden beschreven. Handel in Fusion Markets-producten houdt zowel de mogelijkheid van winst als het risico van verlies in, wat uw eerste storting aanzienlijk kan overstijgen en niet geschikt is voor alle beleggers. U dient al deze Financiële Productdienstvoorwaarden, de Productinformatieverklaring (PDS) en de Financiële Diensten Gids (beschikbaar op onze website) zorgvuldig te lezen, uw eigen financiële situatie, behoeften en doelstellingen voor het investeren in deze Fusion Markets-producten te overwegen en onafhankelijk financieel advies in te winnen.- 2. FP Markets
Met ruim 20 jaar ervaring richt FP Markets zich op traders die krappe spreads en veel financiële markten zoeken. Wij bevestigden spreads vanaf nul pips en meer dan 10.000 verhandelbare symbolen. Het bedrijf beschikt bovendien over vergunningen van vooraanstaande toezichthouders, waaronder ASIC, FSCA en CySEC.
FP Markets staat ook onder toezicht in Mauritius en de Seychellen, waardoor het in bepaalde rechtsgebieden hogere hefbomen kan aanbieden. Voor forex en grondstoffen geldt maximaal 1:500; obligaties en indices zijn beperkt tot 1:100.
De broker ondersteunt Standard- en Raw-rekeningen op MT4, MT5, cTrader en TradingView. Voor onze live tests openden we een Raw-rekening op MetaTrader 5 (MT5), met USD als basisvaluta en een storting van $500.
Tijdens livehandel noteerden we concurrerende prijzen. EUR/USD-spreads bedroegen gemiddeld 0.17 pips, XAU/USD (goud) gemiddeld 9 pips en US500 circa 2.5 pips. Met de Margin Calculator berekenden we de vereiste marge voor EUR/USD, XAU/USD en US500. Een XAU/USD-transactie met een hefboom van 1:100, een positie van 1 eenheid en een marktprijs van $4,306.94 vereiste exact $43.07 marge.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
CFD's zijn complexe instrumenten en gaan gepaard met een hoog risico om snel geld te verliezen door hefboomwerking. 73,33% van de rekeningen van particuliere beleggers verliest geld wanneer CFD's worden verhandeld bij deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD's werken en of u zich het hoge risico kunt veroorloven om uw geld te verliezen. BlackBull Markets werd opgericht in 2014 en is een gevestigde onlinebroker uit Auckland die actief is voor klanten in meer dan 180 landen. Het aanbod omvat forexhandel en ruim 26.000 instrumenten. De broker meldt uitvoeringssnelheden van minder dan 100 milliseconden.
Wij bevestigden dat het bedrijf onder toezicht staat van de Financial Services Authority op de Seychellen (FSA), vergunning SD045, en de Nieuw-Zeelandse Financial Markets Authority (FMA), vergunning FSP403326.
Afhankelijk van het rechtsgebied geldt maximaal 1:500 voor valutaparen, goud en zilver; ruwe olie en aandelenindices zijn beperkt tot 1:100. Klanten kunnen de hefboom handmatig aanpassen. In MetaTrader volgt een margin call wanneer het margeniveau onder 70% daalt; open posities worden onder 50% automatisch gesloten.
De broker biedt drie hoofdrekeningen: ECN Standard, ECN Prime en Prime+, via MT4, MT5, TradingView, cTrader, BlackBull CopyTrader en BlackBull Invest. Wij openden een ECN Prime-rekening op MT5, met USD als basisvaluta en $500.
Tijdens onze live evaluatie volgden we de spreads van drie referentie-instrumenten. De ruwe EUR/USD-spread bedroeg gemiddeld 0.1 pips en XAU/USD (goud) gemiddeld 12 pips. Beide hadden een round-turncommissie van $6 en voor professionele traders maximaal 1:500. US500 bedroeg gemiddeld 6 pips, met maximaal 1:100.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Het handelen in valuta (forex) met marge brengt een hoog risiconiveau met zich mee en is mogelijk niet geschikt voor alle beleggers. De hoge mate van hefboomwerking kan zowel in uw voordeel als in uw nadeel werken. Voordat u besluit in forex te handelen, dient u uw beleggingsdoelstellingen, ervaringsniveau en risicobereidheid zorgvuldig te overwegen. Het is mogelijk dat u een verlies lijdt van een deel of zelfs het geheel van uw initiële inleg. Investeer daarom geen geld dat u zich niet kunt veroorloven te verliezen. U dient zich bewust te zijn van alle risico’s die verbonden zijn aan forexhandel en, als u vragen of zorgen heeft over hoe een verlies uw levensstijl zou kunnen beïnvloeden, advies in te winnen bij een onafhankelijke financieel adviseur.- 4. Global Prime
Global Prime werd opgericht in 2010 en trekt klanten met krappe spreads, geen stortingskosten en geen minimale rekeningvereiste. Het bedrijf heeft vergunningen van meerdere toezichthouders, waaronder de Australische ASIC en de VFSC van Vanuatu. Het biedt ruim 150 markten en meldt uitvoeringssnelheden vanaf 10 milliseconden.
Voor indices en grondstoffen geldt een hefboom tot 1:100. Voor belangrijke valutaparen en crosses is dit 1:500. Deze hoge hefbomen zijn uitsluitend beschikbaar voor professionele traders. Klanten kunnen hun hefboom handmatig verlagen.
Deze limieten gelden alleen voor klanten uit specifieke landen. Het ASIC-domein hanteert een veel lagere limiet van 1:30 en biedt bescherming tegen een negatief saldo en beleggerscompensatie volgens lokale voorschriften.
Global Prime biedt Standard- en Raw-rekeningen, geoptimaliseerd voor MT4 en MT5. Voor risicobeheer zijn er geavanceerde hulpmiddelen, zoals een ingebouwde winst-en-verliescalculator, plus Forex VPS-hosting met ultralage latentie.
Voor onze realtime evaluatie openden we een live Raw-rekening op MT5, met USD als basisvaluta en $500. EUR/USD bleef zeer krap op 0.1 pips en XAU/USD (goud) bedroeg gemiddeld 7.9 pips. Voor forex en metalen gold een vaste commissie van $3.50 per zijde. De S&P 500 (US500) noteerde gemiddeld 4.01 pips.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Global Prime is een handelsnaam van FMGP Trading Group Pty Ltd (ABN 74 146 086 017) en is gereguleerd door ASIC en heeft een vergunning om een financiële dienstverleningsactiviteit te verrichten in Australië onder Australian Financial Services License nr. 385620. Gleneagle Securities Pty Limited, handelend als Global Prime FX, is een geregistreerd bedrijf in Vanuatu (Bedrijfsnummer 40256) en is gereguleerd door de VFSC. De website is eigendom van en wordt geëxploiteerd door FMGP Trading Group Pty Ltd, ABN 74 146 086 017. - 5. ActivTrades
ActivTrades is sinds 2001 online en is een gevestigde broker voor klanten in ruim 170 landen. Het bedrijf heeft vergunningen van de FCA (VK), CMVM (Portugal), SCB (Bahama’s), CVM (Brazilië) en FSC (Mauritius). De Mauritius-entiteit biedt ruim 1.100 financiële markten met maximaal 1:1000. Bij de dynamische hefboom bepaalt de positiegrootte de maximale verhouding.
Een hefboom van 1:100, met een margevereiste van 1%, is beschikbaar voor posities van 10 tot 25 lots. Grotere posities krijgen doorgaans een lagere hefboom. Alle klanten ontvangen bescherming tegen een negatief saldo. Onder de Mauritius-entiteit zijn er individuele retail- en swapvrije rekeningen, plus demo’s van 30 dagen. ActivTrades meldt gemiddelde EUR/USD-spreads van 0.5 pips, zonder commissies voor alle activaklassen.
Voor onze live evaluatie openden we een Individual-rekening op MT5. Tijdens realtime monitoring bedroeg EUR/USD gemiddeld 0.9 pips, terwijl XAU/USD (goud) een live spread van 47 pips had en US500 gemiddeld 11.4 pips noteerde.
Om het hefboomrisico te beheren, gebruikten we de ingebouwde calculators voor positiegrootte en risico om vóór markttoegang de marge te berekenen. Ook plaatsten we strikte server-side stop-loss- en take-profitorders voor intradayvolatiliteit, binnen de bescherming tegen een negatief retailsaldo.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
CFD's zijn complexe instrumenten en gaan gepaard met een hoog risico op snel geldverlies door de hefboomwerking. 72% van de accounts van particuliere beleggers verliest geld bij het handelen in CFD's met deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD's werken en of u het zich kunt veroorloven het hoge risico op verlies van uw geld te nemen. - 6. Admirals
Admirals (voorheen Admiral Markets) is een betrouwbare onlinebroker met vergunningen in onder meer de Seychellen, Australië, Cyprus en het VK. De broker biedt ruim 8.000 verhandelbare markten en concurrerende handelsvoorwaarden.
Onder de FSA-entiteit biedt Admirals verschillende rekeningtypen: Trade MT5, Invest MT5 en Zero MT5 voor MetaTrader 5, plus Trade MT4 en Zero MT4 voor MetaTrader 4. Bij geselecteerde rekeningen beginnen spreads vanaf nul pips. Er zijn ook educatieve en onderzoeksbronnen, waaronder wekelijkse handelspodcasts en een forexkalender.
Via het domein met Seychellen-vergunning geldt maximaal 1:1000. De hefboom is beperkt tot 1:100 voor zilver en BTC/USD; voor andere forexmarkten varieert deze van 1:2 tot 1:1000, afhankelijk van het valutapaar en de nominale positiewaarde. Deze hogere limieten gelden uitsluitend voor daarvoor in aanmerking komende professionele klanten.
Voor onze live tests kozen we de MT5 Zero-rekening. EUR/USD bereikte minimaal 0.0 pips, met een typische spread van 0.1 pips. XAU/USD (goud) bereikte minimaal 10 pips, met een typische spread van 40 pips. US500 noteerde minimaal 0.1 pips en doorgaans 0.3 pips.
Om het hefboomrisico te beheren, gebruikten we microlots voor EUR/USD, stop-lossorders voor XAU/USD en beperkten we grotere US500-posities tot de opening van de Amerikaanse markt.
CFD's zijn complexe instrumenten en gaan gepaard met een hoog risico op snel geldverlies door hefboomwerking. 73% van de rekeningen van particuliere beleggers verliest geld wanneer zij CFD’s verhandelen bij deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD’s werken en of u zich het hoge risico op geldverlies kunt veroorloven. - 7. XM Group
XM werd opgericht in 2009 en biedt concurrerende, goedkope handelsvoorwaarden. De broker heeft een veelzijdig aanbod van ruim 1.000 financiële instrumenten, waaronder aandelen, forex, grondstoffen en aandelenindices. De variabele hefboom is gebaseerd op het totale rekeningvermogen.
Klanten uit bepaalde landen krijgen een hefboom van 1:1 tot 1:1000. Het dynamische hefboomsysteem van XM verlaagt de maximale blootstelling bij hogere saldi. Algemene handelsrekeningen bieden maximaal 1:1000 tot $40,000, 1:500 van $40,001 tot $80,000, 1:200 van $80,001 tot $200,000 en 1:100 boven $200,000. Volgens de toepasselijke regels zijn deze niveaus uitsluitend beschikbaar voor daarvoor in aanmerking komende professionele klanten.
De margevereisten bij XM veranderen ’s nachts en in weekenden niet. Klanten profiteren ook van bescherming tegen een negatief saldo en realtime risicotools.
De groep heeft vergunningen in meerdere rechtsgebieden, waaronder van ASIC en CySEC. De wereldwijde retailactiviteiten vallen onder de Financial Services Commission (FSC) van Belize, vergunning 8557558.
Onder de FSC-entiteit biedt XM Standard-, Ultra Low- en Shares-rekeningen via MT4, MT5 en de XM App. Wij testten een Ultra Low-rekening op MT5. EUR/USD-spreads begonnen bij 0.8 pips en XAU/USD (goud) bedroeg gemiddeld 24 pips. De S&P 500 (US500) begon bij 5.0 pips, met een geverifieerd gemiddelde van 5.2 pips. Met de All-in-One Calculator berekenden we de marge per transactie.
Bewijs van onze test met een live-account
- Account geopend
- Storting met echt geld
- Live-transacties uitgevoerd
- Opname voltooid
Waarschuwing Risico: CFD's zijn complexe instrumenten en gaan gepaard met een hoog risico om snel geld te verliezen vanwege de hefboomwerking. 72,82% van de retailbeleggersrekeningen verliest geld bij het handelen in CFD's met deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD's werken en of u zich het hoge risico kunt veroorloven om uw geld te verliezen. - 8. FXCM
FXCM is een gevestigde forexbroker die onder toezicht staat van meerdere autoriteiten, waaronder de FCA (VK), CySEC (Cyprus), ASIC (Australië) en FSCA (Zuid-Afrika). Het aanbod omvat scherp geprijsde forex, grondstoffen, indices, aandelen, crypto, forexmandjes en aandelenmandjes.
De broker biedt veel onderzoeks- en handelstools, waaronder Market Scanner en Trading Signals, plus marktgegevens, traderssentiment en een economische kalender. Via de internationale entiteit gelden hogere hefbomen op basis van het rekeningvermogen. Forexrekeningen onder $10,000 krijgen maximaal 1:1000, rekeningen tussen $10,000 en $50,000 maximaal 1:400 en rekeningen boven $50,000 maximaal 1:100 voor forex. Voor CFD’s geldt maximaal 1:200. De 1:1000-klasse is niet beschikbaar voor MT4-rekeningen.
Voor live tests openden we onze CFD-rekening via het eigen Trading Station-platform. We noteerden 1.35 pips voor EUR/USD, 30 pips voor goud (XAU/USD) en gemiddeld 6 pips voor SPX500, gebaseerd op het E-mini S&P 500-futurescontract.
Om de risico’s te beperken, gebruikten we stop-loss- en limietorders om potentiële verliezen te begrenzen. Ook gebruikten we FXCM’s exclusieve Risk Management Indicator voor Trading Station Desktop. Deze berekende rechtstreeks in onze grafieken passende transactiegroottes, stopniveaus en risico-rendementsverhoudingen op basis van vooraf ingestelde parameters.
CFD's zijn complexe instrumenten en brengen door de hefboomwerking een hoog risico met zich mee om snel geld te verliezen. 70% van de retailbeleggers verliest geld bij het handelen in CFD's met deze aanbieder. U moet overwegen of u begrijpt hoe CFD's werken en of u het zich kunt veroorloven het hoge risico te nemen uw geld te verliezen.
Top 8 brokers met een hefboom van 1:100, gerangschikt op Trustpilot-score
Trustpilot-scores kunnen nuttig zijn om ervaringen van gebruikers te vergelijken, maar ze zijn geen vervanging voor toezichtsinformatie, kostenoverzichten en de voorwaarden van de broker. Controleer daarom altijd de vergunning, de toepasselijke klantbescherming en de risicowaarschuwingen voordat u een rekening opent.
| Forex Broker | Trustpilot Beoordelingen | |
|---|---|---|
| 1. BlackBull Markets | 2.681 | 4,8 ⭐ |
| 2. Vantage | 10.604 | 4,5 ⭐ |
| 3. Fusion Markets | 4.873 | 4,8 ⭐ |
| 4. Global Prime | 341 | 4,7 ⭐ |
| 5. FXCM | 756 | 4,5 ⭐ |
| 6. FP Markets | 9.422 | 4,9 ⭐ |
| 7. Admirals | 2.046 | 3,8 ⭐ |
| 8. XM Group | 2.787 | 2,7 ⭐ |
Uitgebreide vergelijking van 8 geselecteerde Forex-brokers met een hefboom van 1:100
Bij het vergelijken van brokers is voor Nederlandse traders vooral van belang of zij handelen via een EU-entiteit, met de bijbehorende ESMA-regels, of via een niet-EU-entiteit. Dat verschil kan invloed hebben op de maximale hefboom, klachtenafhandeling, bescherming tegen een negatief saldo en de manier waarop klantgelden worden aangehouden. Een eventueel beleggerscompensatiestelsel dekt geen handelsverliezen door hefboomwerking; het ziet alleen op specifieke situaties waarin een financiële onderneming klantgelden of financiële instrumenten niet kan teruggeven.
| Forex Broker | Minimale Accountvereisten | Verhandelbare Markten | Negatief Saldo Bescherming | Stop-Out Niveau | Handelsplatformen | Onze score |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. Fusion Markets | $/€0 | 250+ | Ja (alleen ASIC-entiteit) | 20%; 50% (ASIC) | MetaTrader 4, MetaTrader 5, cTrader, DupliTrade, Fusion+ Copy Trade, TradingView | 4,42 ⭐ |
| 2. FP Markets | $/€100 | 10.000+ | Ja (retailhandelaren) | 50% | MetaTrader 4, MetaTrader 5, WebTrader, IRESS, cTrader, TradingView | 4,37 ⭐ |
| 3. BlackBull Markets | $/€ 0 voor ECN Standard-accounts | 26.000+ | Ja (alle klanten) | 50% (70% margin call) | MT4, MT5, TradingView, cTrader, MetaTrader WebTrader, BlackBull Shares, BlackBull CopyTrader, BlackBull Trade, BlackBull Invest, ZuluTrade | 4,28 ⭐ |
| 4. Vantage | $100/€100 | 1.000+ | Ja | 50% | MetaTrader 4, MetaTrader 5, ProTrader, TradingView, copy trading | 4,11 ⭐ |
| 5. Global Prime | $/€0 | 150+ | Ja (alleen bij de ASIC-entiteit) | 100% | MT4, MT4 WebTrader en MT4 voor Android; voor VFSC-klanten: MT4, MT5 en GP Copy | 4,08 ⭐ |
| 6. Admirals | $/€100 | 4.000+ | Ja (Trade- en Zero-accounts op MT4/MT5) | 50% | MT4, MT5, WebTrader, MetaTrader Supreme Edition, StereoTrader | 3,99 ⭐ |
| 7. XM Group | $/€5 | 1.400+ | Ja, voor particuliere klanten | 50% | MetaTrader 4 en MetaTrader 5, MetaTrader 4 en MetaTrader 5 mobiel, MT4 WebTrader, MT5 WebTrader, MT4 MultiTerminal, XM-app | 3,90 ⭐ |
| 8. FXCM | $/€50 | 300 | Afhankelijk van regio (N.v.t. in VAE) | 50% (MT4), 100% voor VAE | MetaTrader 4, TradingView Pro, Trading Station, Capitalise.ai | 3,48 ⭐ |
Wat houdt hefboomwerking in bij Forex-trading?
Met hefboomwerking kunnen traders een grotere blootstelling aan de markt krijgen en grotere posities innemen met een kleinere eigen inleg. De broker reserveert hiervoor marge op de rekening, terwijl de economische waarde van de positie groter is dan het bedrag dat u zelf inlegt. Dit mechanisme staat centraal bij de handel in derivaten zoals CFD’s (contracts for difference), waarbij relatief kleine koersschommelingen kunnen leiden tot aanzienlijke winsten of verliezen. Bij CFD’s koopt u de onderliggende valuta niet daadwerkelijk; u speculeert op het koersverschil tussen het openen en sluiten van de positie.
Voorbeeld met een hefboom van 1:100 voor het EUR/USD-paar
Stel dat een trader één standaardlot (100.000 eenheden) van het EUR/USD-paar wil kopen tegen een koers van 1,4000. Eén standaardlot vertegenwoordigt € 100.000 aan basisvaluta; uitgedrukt in USD is dat bij deze koers $140.000. Zonder hefboomwerking zou u de volledige positiewaarde moeten financieren, wat voor de meeste particuliere traders niet realistisch is.
Met een hefboomwerking van 1:100 reserveert de broker doorgaans 1% marge. Bij een rekening in euro’s komt dat neer op ongeveer € 1.000 voor deze positie; op een USD-rekening zou dit ongeveer $1.400 zijn. Als EUR/USD stijgt van 1,4000 naar 1,4050, gaat het om een beweging van 50 pips. Voor één standaardlot levert dat $500 winst op, vóór spread, commissie, eventuele swapkosten en valutaomrekening. Een ongunstige beweging van dezelfde omvang leidt echter ook tot ongeveer $500 verlies. Voor Nederlandse particuliere klanten bij een EU-gereguleerde broker is 1:100 op EUR/USD normaal gesproken niet beschikbaar; de rekensom laat vooral zien hoe hefboomwerking de uitslag vergroot.
Margin trading uitgelegd
De term “margin” verwijst naar het minimumbedrag dat een trader als onderpand moet aanhouden om een positie met hefboomwerking te openen. De marge is geen directe kostenpost zoals spread of commissie, maar gereserveerd onderpand dat de vrije ruimte op de rekening verlaagt. Er bestaat een omgekeerd evenredige relatie tussen marge en hefboomwerking: hoe hoger de hefboomratio, hoe lager het vereiste onderpand voor dezelfde positie. De marge wordt uitgedrukt als een percentage van de totale positiewaarde.
Zoals in het vorige voorbeeld te zien is, vereist een hefboom van 1:100 een margestorting van 1%. Voor een standaardlot EUR/USD (100.000 eenheden) bedraagt de marge op een EUR-rekening ongeveer € 1.000, of de tegenwaarde daarvan in de rekeningvaluta. Voor kleinere posities wordt de marge evenredig aangepast. Veel Forex-brokers maken het mogelijk om te handelen in microlots (0,01 lot), bestaande uit 1.000 valuta-eenheden.
Met een hefboomwerking van 1:100 bedraagt de vereiste marge voor één EUR/USD-microlot van € 1.000 doorgaans ongeveer € 10. Uitgedrukt in de quotevaluta heeft die positie bij een koers van 1,4000 een waarde van $1.400; op een USD-rekening zou de marge dus ongeveer $14 zijn. Veel Nederlandse klanten kiezen voor een rekening in euro’s. Let erop dat winst en verlies op valutaparen als EUR/USD vaak eerst in USD ontstaan en daarna naar euro’s worden omgerekend volgens de conversievoorwaarden van de broker. De meeste CFD-brokers bieden margecalculators aan om traders te helpen bij het berekenen van hun onderpand en potentiële rendementen.
Hefboomratio’s en bijbehorende margevereisten
Voor hefboomproducten is een margerekening nodig om posities met geleend of economisch vergroot marktvolume te kunnen innemen. Het gereserveerde margekapitaal blijft op deze rekening geblokkeerd zolang de positie openstaat of totdat het saldo onder de minimale margevereiste daalt.
De hefboomwerking kan worden gezien als een vermenigvuldigingsfactor die aangeeft hoeveel marktpositie u kunt aanhouden per euro aan eigen marge. Een hefboomwerking van 1:100 betekent bijvoorbeeld dat u met € 1 aan eigen marge een positie van € 100 kunt beheren. Hoewel dit de koopkracht vergroot, worden ook de potentiële verliezen evenredig vergroot.
Hogere hefboomratio’s vereisen lagere marges, en omgekeerd. Voor Nederlandse particuliere klanten zijn vooral de Europese productinterventiemaatregelen van ESMA van belang, die door nationale toezichthouders zoals de AFM zijn overgenomen. Bij CFD’s geldt doorgaans een maximum van 1:30 voor grote valutaparen, 1:20 voor niet-grote valutaparen, goud en belangrijke aandelenindices, 1:10 voor andere grondstoffen dan goud en overige aandelenindices, 1:5 voor individuele aandelen en 1:2 voor crypto-CFD’s voor zover die worden aangeboden. Handel in spotcrypto valt sinds MiCA onder een apart EU-kader; dat verandert niets aan de hefboomlimieten voor CFD’s op crypto. Voor een EUR/USD-positie van € 100.000 betekent 1:30 dat er ongeveer € 3.333,33 aan marge nodig is.
Een marge van 100% komt neer op handelen zonder hefboom: voor een positie van € 10.000 moet dan ook € 10.000 aan eigen kapitaal beschikbaar zijn. In de onderstaande tabel staan de meest voorkomende hefboomverhoudingen en de bijbehorende margevereisten.
Veelvoorkomende hefboomratio’s en bijbehorende marges
| Hefboomratio | Vereiste marge als onderpand |
|---|---|
| 1:2 | 50% |
| 1:5 | 20% |
| 1:10 | 10% |
| 1:20 | 5% |
| 1:30 | 3,33% |
| 1:50 | 2% |
| 1:100 | 1% |
| 1:400 | 0,25% |
| 1:500 | 0,20% |
| 1:1.000 | 0,10% |
| 1:2.000 | 0,05% |
| 1:3.000 | 0,03% |
Risico’s verbonden aan het gebruik van een hoge hefboomwerking
Het gebruik van hefboomwerking kan het rendement op succesvolle transacties vergroten, maar vergroot eveneens de verliezen. Bij accounts zonder bescherming tegen een negatief saldo, of bij sommige professionele en niet-EU-rekeningen, kunnen verliezen groter worden dan het ingelegde kapitaal. Bij particuliere CFD-rekeningen binnen de EU is bescherming tegen een negatief saldo verplicht, maar dat voorkomt niet dat u uw volledige inleg kunt verliezen.
Particuliere traders moeten voorzichtig omgaan met hefboomwerking en niet meer kapitaal riskeren dan zij kunnen missen. Stem de hefboom af op uw beleggingsdoelstellingen, risicobereidheid, ervaring en het beschikbare vermogen. Marktsprongen, lage liquiditeit en snelle koersschommelingen kunnen de vrije marge op een rekening in korte tijd doen verdwijnen, vooral bij een hefboom van 1:100 of hoger.
Om particuliere klanten te beschermen, beperken toezichthouders hoge hefboomverhoudingen, zoals 1:100, doorgaans tot professionele cliënten. Voor Nederlandse beleggers is de praktische hoofdregel dat 1:100 bij Forex-CFD’s niet beschikbaar is binnen de standaard retailbescherming van de EU.
Wie als professionele cliënt wil worden aangemerkt, moet onder MiFID II doorgaans aan ten minste twee van drie criteria voldoen: gemiddeld ten minste 10 transacties van significante omvang per kwartaal in de relevante markt gedurende de afgelopen vier kwartalen, een portefeuille in financiële instrumenten en contanten van meer dan € 500.000, en ten minste één jaar relevante werkervaring in de financiële sector. De broker moet deze beoordeling documenteren; het is dus niet voldoende om alleen om een hogere hefboom te vragen. Het voordeel van een hogere hefboom gaat samen met minder retailbescherming, omdat de ESMA-limieten, de verplichte bescherming tegen een negatief saldo en de gestandaardiseerde CFD-risicowaarschuwingen dan niet of niet volledig hoeven te gelden.
Een concreet risicovoorbeeld: opent u met € 1.000 eigen marge een positie van € 100.000 via een hefboom van 1:100, dan is een koersbeweging van 1% tegen u al voldoende om ongeveer € 1.000 verlies te veroorzaken, vóór kosten. Bij een hefboom van 1:30 zou voor dezelfde positiegrootte meer marge nodig zijn, waardoor de verhouding tussen positieomvang en eigen rekeningvermogen minder extreem is.
Traders doen er goed aan de voorkeur te geven aan brokers die bescherming tegen een negatief saldo bieden, en in de voorwaarden na te gaan of die bescherming ook geldt voor professionele of niet-EU-accounts. EU-gereguleerde brokers passen voor particuliere CFD-klanten ook margin close-outregels toe: wanneer het beschikbare vermogen op de rekening onder een vastgesteld percentage van de vereiste marge zakt, moeten posities geheel of gedeeltelijk worden gesloten. Eventuele resterende vrije marge wordt vervolgens vrijgegeven en komt beschikbaar voor verdere handel.
Misschien bent u ook geïnteresseerd in deze andere overzichten van Forex-brokers:
- Forex-brokers met 1:50-hefboomwerking
- Forex-brokers met 1:200-hefboomwerking
- Forex-brokers met 1:300-hefboomwerking
- Forex-brokers met 1:500-hefboomwerking




























